5  7
4  2
3  3
2  
1  
gaidarakos_small_gif.gif
Author: Kostas Konstantinou Rate this Case Study:
please log in to rate
Contact: Street Panthers
Views:9943 Posted:December 2008
User rating: Last update:November 2011
Languages:EN | CZ | DE | ES | FR | HU | IT | PL | RO | SR

Home > Case Studies > Search > Case Study Search > Search Results >

Uliczne pantery w akcji - Saloniki, Grecja

Uliczne pantery to grupa os√≥b, kt√≥re przemierzają ulice gł√≥wnych miast Grecji, oznaczając nieprawidłowo zaparkowane samochody pomarańczowymi nalepkami przedstawiającymi osła w samochodzie oraz napis ‚ÄúParkuję gdzie chcę‚ÄĚ. Powstanie grupy wiąże się z postępującą utratą przestrzeni do parkowania, jak r√≥wnież przestrzeni dla pieszych.

Tło i cele

Prawa i potrzeby pieszych w Grecji w znacznej mierze są ignorowane. ‚ÄúWejdź na chodnik i spr√≥buj przejść przez ulicę, a najprawdopodobniej poczujesz się jak ofiara polowania safari‚ÄĚ, twierdzi Hellenistyczne Stowarzyszenie Wsparcia Ofiar Ruchu Drogowego. ‚ÄúTo jedyne miejsce w Europie, gdzie złota zasada ruchu - że piesi mają bezwzględne prawo pierwszeństwa - jest tak drastycznie łamana‚ÄĚ.
W greckich miastach, zar√≥wno dużych i małych, zatłoczonymi chodnikami pędzą hordy skuter√≥w. Piesi pr√≥bują omijać rusztowania, zdarte fragmenty chodnik√≥w czy sterty gruzu. Największą przeszkodą jest jednak niezliczona ilość pojazd√≥w, kt√≥re każdego dnia blokują wysadzane drzewami chodniki czy inne przestrzenie dla pieszych.

W odr√≥żnieniu od trend√≥w obserwowanych w krajach zachodniej Europy, wskaźnik posiadania samochodu w gospodarstwach domowych miast Grecji jest znacznie wyższy niż na obszarach wiejskich. Ateny odznaczają się najwyższym wskaźnikiem w Unii Europejskiej - 450 zarejestrowanych samochod√≥w na 1000 mieszkańc√≥w, natomiast łączna liczba pojazd√≥w w tym mieście to 2 miliony. Uliczne pantery to grecka grupa starająca się przywołać kierowc√≥w do porządku, oznaczając ich samochody inteligentną naklejką. Na naklejkach widnieje osioł w samochodzie, a poniżej napis ‚ÄúParkuję gdzie chcę‚ÄĚ. Celem tej akcji jest przypomnienie kierowcom, że chodniki są dla pieszych i powinni częściej chodzić, a nie jeździć samochodem.

Wdrażanie

Uliczne pantery rozpoczęły działania pod koniec 2006 w Salonikach, następnie ich aktywność szybko rozprzestrzeniła się po całej Grecji. Wytłumaczenie zjawiska ‚Äúparkuję gdzie chcę i nikt mnie nie obchodzi‚ÄĚ jest dla nich dosyć proste. Wizerunek osła to samoprzylepne przypomnienie dla bezmyślnych kierowc√≥w o konieczności uszanowania tych, kt√≥rzy mieli czelność wybrać się w drogę pieszo. Ignoranci nie widzą chodnik√≥w, a pojęcia ‚Äěpieszego‚ÄĚ, ‚Äěchodnika‚ÄĚ i ‚Äěspaceru‚ÄĚ nie istnieją w ich umysłach. Zatrzymują się i zostawiają samochody, jak gdyby piesi byli przezroczyści. Po oznakowaniu nalepką, zaczynają jednak przestrzegać zasad! Od początku działalności, uliczne pantery stworzyły serię kreatywnych naklejek, kt√≥rych dystrybuowano ponad 250 tys. Inne z nich niosą przekaz: ‚ÄěNie parkuj na miejscu dla niepełnosprawnych dla swojej WYGODY. Spr√≥buj wczuć się w ich sytuację, aby wyobrazić sobie co oznaczają TRUDNOŚCI.‚ÄĚ. Więcej informacji o ulicznych panterach można znaleźć na ich stronie: www.streetpanthers.gr

Wnioski

W samym ostatnim roku, innowacyjny aktywizm ulicznych panter miał swoją spektakularną odsłonę, kiedy grupa trzydziestolatk√≥w pod osłoną nocy przemierzała ulice Aten i Salonik√≥w, największych dw√≥ch miast Grecji, nalepiając na najbardziej rażąco nieprawidłowo zaparkowane samochody odblaskowe pomarańczowe naklejki przedstawiające osła oraz napis ‚ÄúParkuję gdzie chcę‚ÄĚ. W tej chwili mieszkańcy kolejnych greckich miast dołączają do tej inicjatywy, a po odznaczeniu naklejką skłonność do łamania przepis√≥w zdecydowanie spada.

Related Case Studies    This Case Study is part of the European urban mobility and transport best practice collection from Eltis - www.eltis.org.